Filtri

Vides objekts „Melnais gailis bumbā”

2023.gada nogalē Rīgas ielā 54 (orientējoši)  pie pontona tilta uzstādīts jauns vides objekts - "Melanis gailis bumbā". Ideja par Melnā gaiļa izveidošanu  kā vides objektu Bauskā radās 2020.gadā, vienā no Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) tēlniecības katedras studentu un jauno tēlnieku, LMA pasniedzēja - profesora Aigara Bikšes organizētajiem mākslas plenēriem, kur studenti prezentēja idejas pilsētvides attīstībai ar praktiskām un radošām idejām.

Projekta mērķis bija izveidot un paplašināt vides objektu pieejamību Bauskā, īpaši Bauskas vecpilsētā un attālāk no pilsētas centra, veicināt mākslas pieejamību pilsētvidē un sabiedrībā – rosināt interesi un paplašināt zināšanas par vietējo kultūru un vēsturi caur laikmetīgās mākslas prizmu.

Melnais gailis ir veltījums krogam, kas tika dēvēts par "Melno gaili" vai "Melno bumbu", kurš baušķenieku un plostnieku vidū bija ļoti iecienīts. Melnais gailis izgatavots no putupolistirola, kurš apstrādāts ar akrila sveķu kompozītmateriāliem un triaksiālā stikla šķiedras. Vides objekta autors Dāvis Vilbaks. 

1839. gada pilsētas plānā redzama iezīmēta pārceltuve pāri Mēmelei tagadējās Rīgas ielas austrumu galā jeb tās toreizējā sākumā, bet pirmais peldošais tilts pāri Mēmelei kādreizējās pārceltuves vietā tika ierīkots 1874. gadā. Iepretim tiltam upes kreisajā krastā, ielas malā, atradās ebrejam Abramam Hercikovičam piederošās ēkas. Vienā no tām atradās plostnieku iecienīts krogs ar izkārtni, ko rotāja uz melnas metāla bumbas stāvošs melns gailis. Interesantās izkārtnes dēļ baušķenieki šo vietu iesauca par “Melno bumbu”, arī par “Melno gaili”. Tur 1930. gadu otrajā pusē tolaik Latvijā pazīstamie dziesminieki ar skatuves pseidonīmu “Brāļi Laivenieki” sacerēja vēl līdz šodienai Latvijā populāro ziņģi “Tev nu, brālīt, nav par skādi iedzert glāzi limonādi” (tiek lietots arī nosaukums “Tur Bauskas mazā krodziņā”).

“Tur Bauskas mazā krodziņā, kur visi čaļi salasās,
Tur viens guļ salmos atspēries, bet otrs – meitā ieķēries.
Pie letes kāds tur tielējas, pilns kā zeķe pielējies.
Un, kad jau ticis tam par daudz, visi čaļi tūdaļ sauc –
Tev nu, brālīt, nav par skādi iedzert glāzi limonādi!” 

 

Atpakaļ Lasīt vairāk