Filtri

Kurmenes baznīca un muižas komplekss

Baznīca
Šobrīd aplūkojamo klasicisma stila ķieģeļu un dolomīta akmeņu mūra baznīcu Sv. Pētera godam uzcēla grāfs Antons Komarovskis 1870. gadā, vecās koka kapelas vietā. Baznīca sākotnēji celta kā Skaistkalnes baznīcas filiāle, paredzēta Komorovsku ģimenei un muižas ļaudīm. Pēc Kurmenes majorāta īpašnieka P. Komorovska ierosinājuma, dievnams tika nodots draudzes vajadzībām 1919. gadā, kad tika nodibināta katoļu draudze. Baznīca ir 24,5 metrus gara, 18,5 metrus plata un 8 metrus augsta ēka ar dakstiņu jumtu, diviem vidēji augstiem ar skārdu segtiem torņiem, kuros ir vaļēji logi. Starp torņiem virs zelmeņa uzstādīta Sv. Pētera koka skulptūra, ko 1930. gadā no ozola darinājis "Kraukļu purva" kokgriezējs Zālītis.
Dievkalpojumi ceturtdienās plkst.19:00 un svētdienās plkst.9:30

Muiža
Kurmenes muiža veidojusies 19. gs. pirmajā pusē, un tās ansamblī savulaik ietilpa vairākas ēkas – muižas kungu māja, pagrabklēts, katoļu baznīcas mācītājmāja, kapela, pagrabi, noliktavas, kūtis, mākslīgas pilsdrupas, vējdzirnavas, labiekārtots muižas parks. Laika gaitā vairums ēku nodedzinātas, izpostītas, un šobrīd, pēc ievērojamiem atjaunošanas darbiem, aplūkojama vien atjaunotā mācītājmāja un klēts, muižas parks ar dīķi, kā arī katoļu baznīca, mākslīgi veidotās pilsdrupas (tagad - kūpinātava). Atjaunotajā mācītājmājā telpas iespējams aplūkot arī no iekšpuses – šeit izvietotas medību trofejas, labiekārtota ēdamzāle un viesistaba. Tāpat parka teritorijā ierīkota neliela lauku kafejnīca, māla keramikas ceplis, izveidoti dzīvnieku voljēri – te dzīvo strausi, aitas, lamas un alpakas.
Muižas kompleksā piedāvājumā arī lauku stila kafejnīca klētī - atvērta pēc iepriekšējas vienošanās! Telpās iespējams rīkot nelielas svinības vai pasākumus, sazinoties ar darbiniekiem iespējams sagādāt ēdinātājus un pielāgot telpu viesībām.

 

Atpakaļ Lasīt vairāk