Darba laiks

  • Brīvi pieejams objekts

Apraksts

Iecavas muiža
Kurzemes hercogistes laikā Iecavas tagadējais centrs nonāca Gotharda Ketlera īpašumā. Šeit tika uzbūvēta viena no hercoga medību pilīm, taču pašā Iecavā hercoga valdīšanas laikā bijusi attīstīta saimnieciskā darbība ar vara, kaļķu un darvas cepļiem, linu un vadmalas austuvēm, papīra dzirnavām. Pēc Ziemeļu kara Iecavas muiža zaudēja savu nozīmi, ēkas netika remontētas un panīka – 1773. gadā par muižas īpašnieku uz visiem laikiem kļuva Krievijas armijas pulkvežleitnants Pēteris fon der Pālens, kurš arī muižas kompleksu 1907. un 1908. gadā atdzīvināja, uzbūvējot jaunu muižas dzīvojamo ēku, alus un liķiera fabriku, viņa uzraudzībā tika iekopts arī angļu stila muižas ainavu parks. Diemžēl, pils līdz šim nav saglabājusies, jo to 1915. gadā Krievijas armijas daļa nodzedzināja.Tas, kas šobrīd ir saglabājies kopējā muižas ansamblī - 1908. gadā celtais pils bibliotēkas korpuss, 18.gs. otrās puses klēts (sākotnēji būvēta kā brūzis) ar vējrādītāju jumtgalē, 19.gs.beigās celtie staļļi (pašlaik – viesu nams “Dārta”),  trīs parka vārtu sargu namiņi pie iebraucamajiem ceļiem (Iecavas parkā, Upes ielā un Rīgas ielā), veļas māja, tiltiņš pār Ģedules upīti. 2015. gadā noslēgusies muižas kompleksa ēkas Grāfa laukumā 1 rekonstrukcija un piebūves celšana – tajā šobrīd atrodas Iecavas mūzikas un mākslas skola.

Iecavas parks
Viena no nozīmīgākajam Iecavas pilsētas vērtībām ir Iecavas muižas parks. Parks ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tas veidots vienlaicīgi ar muižas kompleksa izbūvi laikā no 1795. līdz 1800. gadam, naturālistiskā angļu ainavu parka stilā. Interesanti, ka muižas laikā iecavniekiem ieeja parkā bija liegta, un tikai pēc Latvijas neatkarības izcīnīšanas parks kļuva publiski pieejams. Parka kopējā plātība ir 16,6 ha, tam raksturīga liela lapu koku daudzveidība, pārstāvētas vairākas eksotisku koku sugas, un koku vecums pārsniedz pat 130 gadus – daudzi no tiem iezīmēti dižkoku statusā. Parkā 1936. gadā atklāts tēlnieka P.Bandera veidotais piemineklis Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem, tāpat parkā atrodas brīvdabas estrāde, kur notiek dažādi pasākumi un brīvdabas gleznu taka.


Iecavas muižas kompleksa un parka teritorija apskatāma bez maksas, bet, ja ir vēlme uzzināt vairāk, aicinām sazināties ar stāstnieku Andri Kopeiku (T.: 266 397 27)
Dodies pastaigā pa Iecavu, izmantojot audiogidu: https://izi.travel/en/698e-iepazisti-iecavu/lv

Cenas

Bezmaksas
Ieteikt: