Ieteikt:

23. Maijs, 2024

no 17:30 līdz 18:30 Bezmaksas

23.maijā plkst.18:00 Vecumnieku Tūrisma informācijas punktā norisināsies izzinošs stāstu vakars "Dzelzs manufaktūras 17.gadsimtā. Vecmuiža. Kas tai kopīgs ar Bauskas pili?"
Stāstu vakara galvenais viesis - Ruta Garklāva, Bauskas pils muzeja speciāliste zinātniskajā un izglītojošajā darbā.

Kā zināms, 1650. gadā Kurzemes un Zemgales hercoga Jēkaba vadībā tika dibināta Vecmuižas-Riežu manufaktūra, kas darbojās līdz 1686.gadam. Tā atradās abos Zvirgzdes upes krastos un kopumā aizņēma vairāk kā 20 ha plašu teritoriju. 1681. gadā manufaktūra sastāvēja no dubultdomnas (dzelzs rūdas kausēšanas un čuguna atdalīšanas krāsns), mehāniskā vesera kalves, lielgabalu urbtuves, slīpēšanas un virpošanas darbnīcām, divu formu izgatavošanas darbnīcām, ogļu šķūņa, dažām dzīvojamām mājām, naglu kaltuves un rūdas drupinātavas. Vairumu no manufaktūrā esošajām ierīcēm darbināja ar ūdens spēka palīdzību, kuru uzkrāja, aizdambējot Zvirgzdes upi. 
Manufaktūrā dzelzi ieguva ar netiešo metodi, kad vispirms no domnas ieguva čugunu, kuru pēcāk pārkala dzelzī, taču no čuguna arī tika lieti lielgabali, lodes, granātas, katli, u.c. saimniecībā noderīgi priekšmeti. Šī ir viena no deviņām tā laika hercogistē esošajām dzelzs manufaktūrām, kas minētas rakstiskajos avotos.

2016. un 2017. gadā Vecmuižas-Riežu dzelzs manufaktūras vietā (tag. Vecumnieku pag. "Asaru" māju teritorijā) tika veikti arheoloģiskie izrakumi ar mērķi izpētīt darbnīcu izvietojumu ainavā. Arheologiem par pārsteigumu, tika atrasti vērtīgi priekšmeti, čuguna un dzelzs fragmenti, kas pierāda rakstisko avotu ticamību un pēc analīzēm - arī iegūtā dzelzs teicamo kvalitāti.

Vakara gaitā Bauskas pils muzeja speciāliste R.Garklāva iepazīstinās ar 17.gadsimta dzelzs manufaktūru darbību, lielgabalu liešanu, kādas funkcijas veikusi Vecmuižas-Riežu manufaktūra. Tāpat speciāliste dalīsies informācijā par to, kas saista kādreizējo Vecmuižas-Riežu manufaktūru ar Bauskas pili un kas par to liecina.

Laipni gaidīti!

Vecumnieku Tūrisma informācijas punkts